Rekultywacja stawów oraz opis pomników przyrody

Wniosek pn. „Rekultywacja stawów parkowych oraz opis pomników przyrody w zespole pałacowo-parkowym w Krokowej” został złożony do Północnokaszubskiej Lokalnej Grupy Rybackiej, do osi IV (Sektor społeczno-gospodarczy).

Cel operacji: zachowanie atrakcyjności i ochrona środowiska naturalnego oraz przyrodniczego obszaru zależnego od rybactwa poprzez rekultywację stawów parkowych oraz opis pomników przyrody w zespole pałacowo – parkowym w Krokowej.

Zakres operacji: Przedmiotowa operacja obejmuje dwa uzupełniające się zadania, które w efekcie doprowadzą do osiągnięcia zaplanowanego celu operacji. Pierwsze z zadań przewiduje odnowienie systemu wodnego na terenie zespołu pałacowo – parkowego w Krokowej. W ramach odbudowy systemu wodnego przewidziano oczyszczenie dolnego i górnego stawów położnych w ogrodzie. Układ wodny ogrodu składa się z dwóch stawów połączonych ze sobą. Staw wschodni – górny jest podłużnego kształtu i posiada najprawdopodobniej własne, źródlane zasilane. Górny staw łączy się za pomocą krótkiego odcinka ocembrowanego koryta ze stawem położonym niżej. W tym miejscu znajdowało się zapewne proste urządzenie regulujące przepływ wody między stawami. Konieczne jest wyczyszczenie tego rowu – łącznik stawów.  Dolny staw parkowy jest zdecydowanie mniejszy od stawu górnego, posiada regularny owalny kształt. Należy oczyścić stawy z nagromadzonego mułu, który utworzył się min. z opadających liści, martwych mikroorganizmów, niezjedzonej żywności i odchodów ryb. Wskutek tego woda stała się mętna i ma nieprzyjemny zapach.

Drugim z zadań jest oznakowanie pomników przyrody na terenie zespołu pałacowo – parkowego w Krokowej. Pomniki przyrody usytuowane są terenie ogrodu i są to:

1. Miłorząb dwuklapowy (obwód: 185 cm, wys. 25 m)
2. Klon jawor (obwód: 310 cm, wys. 28 m, wiek około 180 lat)
3. Wiązy bezszypułkowe (wiek około 300 lat)
4. Lipa drobnolistna (wiek około 300 lat)
5. Grupa drzew – platany klonolistne (wiek około 200 lat)
6. Żywotnik olbrzymi (wiek około 200 lat)
7. Głaz narzutowy (obwód: 377 cm, szer. 74 cm, wys. 165 cm)

W sumie zostało zamontowanych 14 tablic z nazwami pomników przyrody: siedem z nazwami pomników przyrody w językach: polskim, łacińskim, angielskim i niemieckim oraz siedem tablic dla tych samych pomników przyrody w języku Braille.

Okres realizacji inwestycji październik – grudzień 2012 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

« Polecane oferty 123456789101112131415 »