Józef Chełmowski patronem roku 2017

Kaszubski Leonardo da Vinci, Józef Chełmowski patronuje decyzją Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w tym roku kulturze kaszubskiej swoją twórczością i postawą jako człowiek.
Autor „Apokalipsy”, dzieła mierzącego 55 metrów długości będącego odzwierciedleniem Apokalipsy św.Jana był artystą, myślicielem, malarzem i rzeźbiarzem, propagatorem sztuki malowania na szkle, założycielem prywatnego muzeum regionalnego, eksponującego rzeźby, obrazy, przedmioty codziennego użytku, narzędzia używane w gospodarstwie oraz pamiątki rodzinne.
8 lipca odbyła się jedna z wielu uroczystości związana z obchodami Roku Józefa Chełmowskiego (26 II 1934 – 6 VII 2013) na Kaszubach. Uroczystość była okazją do podziękowania osobom i instytucjom wyróżniającym się w promowaniu dorobku Józefa Chełmowskiego. Okolicznościowy medal z tej okazji otrzymało także Muzeum w Krokowej działające w ramach Fundacji „Europejskie Spotkania” Kaszubskie Centrum Kultury Krokowa, które w roku 2016 wystawą „O tym jak Chełmowski chciał przechytrzyć Kanta” w szczególny sposób uhonorowało Józefa Chełmowskiego jako myśliciela.
W roku 2014 zaś zaprezentowało spojrzenie Józefa Chełmowskiego na anielskich wysłanników Boga na wystawie „Kaszubskich Aniołów Oblicze”.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

« Polecane oferty 123456789 »