Noc Muzeów w Krokowej

Noc z 21 na 22 maja br. upływała na Pomorzu pod znakiem „Nocy Muzeów”. Po raz pierwszy zorganizowano ją również w Krokowej.
Kustosz krokowskiego muzeum Grażyna Patryn, inicjatorka imprezy, zgromadziła tej nocy wokół siebie ponad 40 osób. Z ogromną swadą i znajomością tematu, przed Zamkiem i w jego salach wiodła opowieść o historii rodu Krokowskich i samej Krokowej. Punktem kulminacyjnym, który wywołał ogromne zaciekawienie i emocje, zwłaszcza wśród najmłodszych uczestników, było wejście do krypt znajdujących się pod kościołem parafialnym p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Dzięki uprzejmości i zgodzie proboszcza Ks. Mariusza Kiniorskiego, pani Kustosz kontynuowała opowieść o życiu przedstawicieli rodu w miejscu ich spoczynku. Grupa miłośników historii Krokowej po wyjściu z kościelnych podziemi zatrzymała się jeszcze przy płycie nagrobnej rodziny Hewelke, z której wywodził się wielki astronom – Jan Heweliusz.
Noc Muzeów w Krokowej zakończyła projekcja filmu „Wiatr od morza”- ostatniego niemego filmu nakręconego w Polsce w roku 1930, z Eugeniuszem Bodo w roli głównej. Film z napisami w języku czeskim został niedawno odnaleziony w czeskim archiwum. Perfekcyjnie przygotowana do przeprowadzenia spotkania, pani Patryn wsparła projekcję odczytaniem fragmentu wspomnień hrabiego Albrechta o momencie kręcenia epizodów filmu przed krokowskim zamkiem.
Wszyscy obecni z radością przyjęli zapewnienie o kontynuowaniu nocnych spotkań muzealno-zamkowych w kolejnych latach.

Tekst: Bożena Hartyn-Leszczyńska