Koncert Zaduszkowy

Puk! Puk!
Czego potrzebujesz duszyczko?

Czyscowe duszeczki!
W jakiejkolwiek świata stronie:
Czyli która w smole płonie,
Czyli marznie na dnie rzeczki,
Czyli dla dotkliwszej kary
W surowym wszczepiona drewnie,
Gdy ją w piecu gryzą żary,
I piszczy, i płacze rzewnie;
Każda spieszcie do gromady!
Gromada niech się tu zbierze!
Oto obchodzimy Dziady!

Zespół KIGS w składzie Beata Bonik, Piotr Drabarek, Artur Sekura, Piotr Rudecki, Grzegorz Brzezinski, Wiesław Witkowski, Marian Gwardzik zaprosił 2 listopada, w dzień, kiedy już w czasach pogańskich, zgodnie z wierzeniami prastarych Celów, Bałtów i Słowian, obchodzone było święto związane z kultem zmarłych na wyjątkowy koncert nawiązując do pradawnego obrzędu dziadów:
„Oto nasza skromna uczta, na którą zapraszamy – i państwa,  i każdą wędrującą po ziemi w tę jesienną noc duszę. Gdziekolwiek są – są przecież. Może w Narwii, może w czyśćcu, może gdzieś tuż obok. Na pewno – w naszej pamięci, w naszych myślach i w sercach. Tu – jak obyczaj każe – „Jest jałmużna, są pacierze, i jedzenie, i napitek”. Dzielimy się tym, co mamy – odrobiną pieczywa, słowem, muzyką.”

Zaprezentowane utwory poetyckie i muzyczne porwały słuchaczy w świąteczny nastrój zadumy, przywołując pamięć o tych, który odeszli. W wielu z nich można było odnaleźć pouczenie, jak żyć, co w życiu ma istotną wartość: mądrość, którą przekazywały żywym, według wierzeń dawnych Słowian, przybywające na obrzęd dziadów duchy zmarłych.

W programie wykorzystano m.in.
wiersze Jana Brzechwy, księdza Janusza Pasierba, Stanisława Grochowiaka
piosenki z tekstami  Agnieszki Osieckiej, Andrzeja Waligórskiego, Wojtka Belona, Krzysztofa Klenczona, Adama Drąga, Sławka Żyłki
piosenki z repertuaru Andrzeja Zauchy, Tadeusza Nalepy, Czesława Niemena, Marka Grechuty,  Przemysława Gintrowskigo, zespołu Duchy, Chłopcy z Placu Broni
i utwory autorskie zespołu.