Krokowskie Lato Muzyczne 2014

„Krokowskie Lato Muzyczne 2014” zostało zainaugurowane koncertem „Śladami Kolberga i Chopina” dnia 28 czerwca 2014. Uroczystego otwarcie muzycznego sezonu dokonał Hrabia von Krockow. Koncert „Śladami Kolberga i Chopina” nawiązuje z jednej strony do ustanowionego przez Sejm roku 2014 jako Roku Kolberga i z drugiej do działalności Fundacji „Europejskie Spotkania”.

W lutym tego roku ukazała się płyta „Pieśni na głos z fortepianem” Oskara Kolberga, której premiera odbyła się w Przysusze gdzie urodził się Oskar Kolberg, a której wykonawcami byli Iwona Kowalkowska, Wojciech Maciejowski i Andrzej Tatarski. Muzeum Regionalne w Krokowej zaprosiło Iwonę Kowalkowską do zaprezentowania tej mało znanej twórczości Kolberga dla publiczności Pomorza. Razem z Szymonem Musiołem zaprezentowane zostały krokowskiej publiczności pieśni Kolberga, Chopina i Niewiadomskiego oraz utwory fortepianowe Chopina i Paderewskiego.

Iwona Kowalkowska lubi wyszukiwać utwory mało znane lub zapomniane kompozytorów polskich. Ta znakomita wokalistka związana obecnie z Akademią Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie od 2009 prowadzi klasę śpiewu solowego koncertowała na jako solistka Opery Nova w Bydgoszczy oraz Warszawskiej Opery Kameralnej, prowadziła klasę śpiewu solowego w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie – wydział w Białymstoku, oraz jako visiting professor w Daegu w Korei Południowej i jest laureatką “Un Premier Prix a’l Unanimite’ avec Fe’licitations du Jury” au Concours International  de: CHANT degre’ „SUPERIEUR” UFAM w Paryżu.

Szymon Musioł także związany jest z Akademią Muzyczną w Poznaniu, gdzie pełni funkcję prodziekana Wydziału Wokalno – Aktorskiego oraz Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie. Specjalizuje się w kameralistyce wokalno – instrumentalnej oraz instrumentalnej i jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych, niejednokrotnie wyróżniony jako najlepszy pianista licznych konkursów.