Świat Gliny

„Świat Gliny” –  to prezentacja prac Pani Moniki Wieczorkowskiej nawiązująca do jednego z najstarszych rzemiosł: garncarstwa.

Pani Monika Wieczorkowskiej zajmuje się sztuką ceramiczną od 1997 roku i jest uczennicą artysty-plastyka Łukasza Rogińskiego oraz mistrza garncarstwa Artura Włodarczyka. Wszystkie jej prace, czy formy użytkowe, czy dekoracyjne ukazują piękno kształtów i barw w niezwykle przemyślanych postaciach. Różnorodność technik pokazuje ciekawość eksperymentowania i niezłomną dociekliwość uzyskania doskonałości formy.

Przez kilka lat pracowała jako instruktorka terapii zajęciowej w pracowni ceramicznej Fundacji „Sprawni Inaczej”. W tym samym czasie otworzyła własną pracownię w celu prowadzenia zajęć dla amatorów dorosłych, dzieci i młodzieży.

W ciągu ostatnich lat swej działalności pracownia zakorzeniła się w środowisku starego Wrzeszcza w Gdańsku. Stała się kulturową i społeczną platformą – miejscem spotkań ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk, gdzie mogą odczuwać satysfakcję z własnych możliwości i dokonań twórczych pokonując niejednokrotnie bariery własnych problemów i zahamowań.
Jako scenograf od lat współpracuje z Teatrem Tańca i Muzyki Kino Variatino tworząc dla teatru oprawę plastyczno-instrumentalną.
Reprezentowała polskie garncarstwo w ramach projektu SHARE, którego celem jest budowanie współpracy rzemieślników z różnych krajów Europy. Owocem tego projektu były warsztaty na Cyprze, gdzie zapoznała się z tradycyjnym garncarstwem tamtego regionu.
Obecnie jest wiceprezesem Stowarzyszenia KOKO-PELI, które ma na celu między innym stworzenie tradycyjnej osady garncarskiej.