Warsztaty garncarskie

03 sierpnia 2013 odbyły się warsztaty garncarskie poprowadzone przez Panią Monikę Wieczorkowską, gdańską garncarkę, uczennicę artysty-plastyka Łukasza Rogińskiego oraz mistrza garncarstwa Artura Włodarczyka. Prowadząca warsztaty, Pani Monika Wieczorkowska zajmuje się ceramiką od przeszło 15 lat i to nie tylko doskonali nauczyciele pokierowali jej drogą artystyczną, ale przede wszystkim jej wrażliwość, umiejętności i zacięte próby ciągłego tworzenia. Jej niesłychane umiejętności pedagogiczne uskrzydlały naszych uczestników i zachęcały do tworzenia coraz to nowych form. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z techniką tworzenia obiektów na kole oraz lepienia ręcznego.

W drugim dniu warsztatów uczestnicy mieli możliwość poznać technikę szkliwienia i być obecnymi przy wypalaniu udekorowanych przedmiotów techniką raku: naczynia zostały wyjęte w szczytowej fazie wypału w temperaturze ok. 1030  stopni i umieszczone w pojemniku wypełnionym trocinami, po czym zostały ostudzone w zimnej wodzie.

Pani Monika Wieczorkowska doświadczona jako instruktorka terapii zajęciowej prowadzi własną pracownię ceramiczną we Wrzeszczu, która jest kulturową i społeczną platformą – miejscem spotkań ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk, gdzie mogą odczuwać satysfakcję z własnych możliwości i dokonań twórczych pokonując niejednokrotnie bariery własnych problemów i zahamowań. Jako scenograf od lat współpracuje z Teatrem Tańca i Muzyki Kino Variatino tworząc dla teatru oprawę plastyczno-instrumentalną.

Reprezentowała polskie garncarstwo w ramach projektu SHARE, którego celem jest budowanie współpracy rzemieślników z różnych krajów Europy. Owocem tego projektu były warsztaty na Cyprze, gdzie zapoznała się z tradycyjnym garncarstwem tamtego regionu