Kaszubskich Aniołów Oblicze

Według legendy to właśnie Aniołowie znacznie przyczynili się do kształtowania przepięknego krajobrazu Kaszub i to właśnie tym „skrzydlatym istotom” poświęcona jest wystawa „Kaszubskich Aniołów Oblicze”.

Do Muzeum Regionalnego w Krokowej zleciało prawie 150 Aniołów z terenu Kaszub ukazując niezwykłą różnorodność form: są naturalnie Anieli Stróże, Aniołowie modlący się, śpiewający i grający Panu ukazani w figurach, witrażach, malowane na szkle, płótnie, desce. W trakcie otwarcia wystawy 7 czerwca czterech małych kaszubskich aniołów podjęło gości kaszubską modlitwą do Aniołów oraz ukazało, że anioły na Kaszubach obecne są i w literaturze. Jednocześnie prawie wszyscy kaszubscy twórcy pozostawili ślad anielski swojego dłuta czy pędzla tworząc anioły i obdarowując nimi swoich bliskich zgłębiając jednocześnie tematykę anielską, czego wyrazem jest chociażby twórczość Józefa Chełmowskiego, zmarłego twórcy i filozofa kaszubskiego, którego prace, te dotyczące aniołów znalazły swoje miejsce w krokowskim Muzeum. Nie mogło też zabraknąć dzieła anielskiego Leona Grota zwanym „Leonem od Aniołów” jak także i jego córki Alicji Serkowskiej. Lista artystów kaszubskich poświęcająca tematyce Aniołów swoje zdolności twórcze zawiera kolejne 19 nazwisk:

Czesław Birr
Zofia Mucha
Roman Radzikowski
Józef Chełmowski
Norbert Gliński
Zygmunt Kędzierski
Piotr Sakson
Józef Walczak
Marian Kuźmiński
Eugeniusz Michalski
Włodzimierz Ostoja-Lniski
Jan Kowalczyk
Zenon Pepliński
Leon Grot
Jadwiga Grot
Alicja Serkowska
Edward Jastrzębski
Zenon Miszewski
Krystyna Czucha
Marlena Stefańska
Józef Semmerling
Stanisław Suska

Część eksponatów przywędrowała z Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, za których wypożyczenie składamy wielkie podziękowania.