Gdynia – Skwer Kościuszki, Dar Pomorza, Akwarium Gdyńskie, ORP Błyskawica

Skwer Kościuszki

Skwer Kościuszki to reprezentacyjne miejsce Gdyni, gdzie chętnie spacerują turyści jak i mieszkańcy miasta. W centralnej części Skweru Kościuszki znajduje się fontanna- jego charakterystyczny element, chętnie fotografowany przez turystów. Ponadto na skwerze zobaczyć można pomnik upamiętniający wizytę papieża Jana Pawła II w Gdyni w 1987 roku, Płytę Marynarza Polskiego.

Największym zainteresowaniem cieszą się atrakcje znajdujące się  na przedłużeniu Skweru Kościuszki. Na Molu Południowym, bo o nim mowa,  mieści się Akwarium Gdyńskie prezentujące bogate życie  z głębi mórz i oceanów, a  przy nabrzeżach kotwiczą na stałe ORP Błyskawica oraz żaglowiec Dar Pomorza.

Na końcu Skweru stworzono jedyną w Polsce Aleję Statków Pasażerskich, gdzie montowane są tablic pamiątkowych upamiętniających przybywanie do Gdyni statków pasażerskich. Uzupełnieniem atrakcji jest multipleks z kilkoma salami kinowymi, liczne lokale gastronomiczne i punkty z pamiątkami.

ORP Błyskawica w Gdyni

ORP Błyskawica jest najstarszym na świecie okrętem tej klasy. Słynny niszczyciel przetrwał jako jeden z nielicznych czynny udział w II wojnie światowej. Zbudowana w Anglii w latach 1935-37 jednostka ma 114 metrów długości i 11 metrów szerokości. Od 1976 okręt pełni rolę muzeum. To jedyny okręt uhonorowany najwyższym odznaczeniem bojowym – Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari. Order oglądać można na wystawie.

Podczas oprowadzania po okręcie zobaczyć można m.in.: potrójną wyrzutnię torpedową, modele okrętów z różnych epok, broń, mundury, dokumenty, odznaczenia. Zwiedzający mają możliwość przejścia przez wnętrze kotła parowego. Na pokładzie organizowane są najważniejsze uroczystości i ceremonie Marynarki Wojennej. Od stycznia 2012 roku wyremontowany ORP Błyskawica prezentuje się w nowym kamuflażu

Akwarium Gdyńskie

W Akwarium Gdyńskim prezentowane są niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata. Wśród tysięcy okazów wodnej fauny i flory zobaczyć można m.in.:rekiny, piranie, koniki morskie, żółwie, węże czy koralowce. Przedstawiona jest także technika badań, penetracji i eksploatacji mórz i oceanów.

Dar Pomorza

Dar Pomorza zaliczany jest do grona najpiękniejszych zachowanych jednostek żaglowych na świecie. Trzymasztowy żaglowiec szkolny nazywany „ Białą Fregatą” został zwodowany w 1909 roku. Z Gdynią związany jest od 1929 roku, kiedy to został zakupiony z datków społecznych przez Pomorski Komitet Floty Narodowej.  To od ofiarności Pomorzan wzięła się jego nazwa. Żaglowiec przekazany Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni szkolił nawigatorów.W ciągu 51 lat służby Dar Pomorza odbył 102 rejsy szkolne, pokonując pół miliona mil morskich, a liczba przeszkolnych słuchaczy Szkoły Morskiej to 13 384. Żaglowiec ma 91 metrów długości (łącznie z bukszprytem) i 12, 6 m szerokości.

Zwiedzanie jednostki żaglowej obejmuje m.in. międzypokład  maszynownię, magazyn żagli, mesę oficerską, salon komendanta, kabinę nawigacyjną, kuchnię oraz górne pokłady.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

« Polecane oferty 123456789 »