Gdańsk – ulica Długa i Długi Targ, Bazylika Mariacka, Fontanna Neptuna

Główne Miasto, ulica Długa i Długi Targ

Główne Miasto stanowi serce Gdańska i jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów. To tu znajduje się symbol Gdańska- fontanna Neptuna, przy której nie brakuje fotografujących się osób i….  gołębi. Niesamowitych wrażeń dostarczy spacer dawnym Traktem Królewskim – od Złotej Bramy przez ulicę Długą i Długi Targ do Zielonej Bramy.

Już w Zespole Przedbramia ulicy Długiej (tzw. Barbakan Gdański) warto zatrzymać się w Muzeum Bursztynu. Sale wystawowe Muzeum Bursztynu mieszczą się na piętrach Wieży Więziennej. W muzeum można zobaczyć m.in. inkluzję zwierzęcą- okaz jaszczurki w bursztynie bałtyckim datowany na ponad 40 milionów lat.

Warto zatrzymać się przed reprezentacyjną Złotą Bramą pochodzącą z XVII wieku i przyjrzeć się rzeźbom, które symbolizują Pokój, Wolność, Bogactwo i Sławę (od strony Przedbramia) oraz Zgodę, Sprawiedliwość, Pobożność i Roztropność- od ulicy Długiej. Łacińska maksyma umieszczona na Złotej Bramie głosi „Zgodą małe państwa rosną, przez niezgodę wielkie upadają”.

Ulica Długa, nazywana niegdyś salonem gdańskim, to miejsce, gdzie mieszkali bogaci gdańszczanie. Dzięki temu można podziwiać fasady patrycjuszowskich kamienic i reprezentacyjne budowle. Kamienica mieszczańska z XVIII przy ulicy Długiej 12 – Dom Uphagena- to jedyna w Polsce i jedna z nielicznych w Europie kamienic tego typu otwarta dla zwiedzających. Funkcjonuje w niej Muzeum Wnętrz Mieszczańskich z odtworzonym wystrojem i wyposażeniem.

Na styku ulicy Długiej i Długiego Targu dominuje Ratusz Głównego Miasta – budowla, której historia sięga  pierwszej połowy XIV w. W gotycko- renesansowej budowli mieści się Muzuem Historycznego Miasta Gdańska. Najpiękniejszy wystrój posiada Wielka Sala Rady (Sala Czerwona)  ze stropem dekorowanym 25 obrazami Izaaka van den Blocka o wymowie symbolicznej, m.in. „Apoteoza Gdańska”. Styl manieryzmu niderlandzkiego tworzą m.in. bogato dekorowany kominek z rozbudowanym herbem Gdańska z 1593 r. czy portal z 1685 r. Z wieży ratuszowej co godzinę rozbrzmiewają dźwięki carillonu a latem z galerii widokowej- podziwiać można panoramę miasta.

Długi Targ jest jednym z najwspanialszych placów w Europie- stanowił centrum życia miejskiego  funkcjonując jako miejsce handlu, turniejów czy też… wyroków kata. Tuż przy Ratuszu od 1633 roku stoi fontanna Neptuna- słynny symbol Gdańska. Za fontanną Neptuna znajduje się Dwór Artusa- dawne miejsce spotkań zamożnego patrycjatu. Tuż za Dworem Artusa warto zwrócić uwagę na kamienicę przy Długim Targu 43. To miejsce, skąd wygląda i pozdrawia turystów postać urodziwej Hedwigi- bohaterki powieści „Panienka z okienka”. Panienka z okienka jest jedną z wizytówek Gdańska. Co dwa lata wybierana jest młoda panna, która prezentuje miasto jako żywa Panienka z okienka ubrana w strój XVII-wiecznej mieszczki.

Zielona Brama powstała jako oficjalna rezydencja królewska, jednakże żaden król w niej nie nocował. Przez Zieloną Bramę dochodzimy nad Motławę, gdzie dominuje kolejny symbol Gdańska- Żuraw- najstarszy zachowany dźwig portowy w Europie. Na pobliskich ulicach- Mariackiej i Piwnej można podziwiać gdańskie przedproża i rzygacze odprowadzające wodę z rynien. Ulica Mariacka to ulica pełna uroku i wyrobów z bursztynem.

 Bazylika Mariacka

Archikatedralna Bazylika Mariacka góruje nad panoramą miasta i okolicą,i nazywana jest koroną miasta Gdańska. Potężną świątynię budowano etapami przez 159 lat (1343 -1502). W wyniku pracy trzech pokoleń gdańszczan powstał największy gotycki ceglany kościół w Europie. Świątynia o długości 105,5 m i szerokości 66 m może pomieścić 20 tys. osób. Wewnątrz podziwiać można m.in. wspaniałe sklepienie gwiaździste i kryształowe wsparte na 27 filarach, dębowy, późnogotycki ołtarz główny pochodzący z lat 1510-1517, czterometrowe postaci Chrystusa, Marii i św. Jana czy 10-metrowy krzyż pochodzące z  1517 roku.  W kościele znajduje się  imponujących rozmiarów zegar astronomiczny z XV w. , który stworzono, by wskazywał godziny, fazy księżyca i znaki zodiaku.

Do gotyckiego kościoła prowadzi siedem bram, każda z innej uliczki. Budowlę zdobi siedem wież iglicznych,trzy ceramiczne i masywna  82 -metrowa wieża dzwonna. Niebywałą atrakcją dla turystów jest podziwianie panoramy Gdańska z pomostu widokowego mieszczącego się między dwoma dachami wieży dzwonnej.

Fontanna Neptuna w Gdańsku

Fontanna Neptuna stojąca od 1633 r. przed Dworem Artusa to symbol Gdańska. Fontanna zajęła miejsce starej studni dzięki ówczesnemu burmistrzowi Gdańska – Bartłomiejowi Schachmannowi.

Posąg  Neptuna trzymającego w ręku trójząb powstał  w 1615 r. wg modelu Piotra Husena i Johanna Rogge w Augsburgu. Projektantem i wykonawcą czaszy, trzonu i basenu w kamieniu był Abraham van der Blocke. Fontannę otacza krata żelazna z pozłacanymi orłami na zwieńczeniach bram. Na przestrzeni wieków fontanna była poddawana zabiegom konserwatorskim. Fontanna Neptuna to ulubione miejsce spotkań gdańszczan i pamiątkowych zdjęć  turystów.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

« Polecane oferty 123456789 »