Jezioro Żarnowieckie, to akwen o powierzchni 1470 ha. Ma 7, 5 km długości, szerokość 2,6 km i średnią głębokość 8,4 metra (max głębokość to 20 m w niektórych miejscach). Dno jeziora znajduje się poniżej poziomu morza. Rzeka Piaśnica łączy jezioro z odległym o 4 km morzem.
Ciekawostką jest, że w okresie międzywojennym jezioro znalazło się na granicy pomiędzy II Rzeczpospolitą a Niemcami.
Jezioro zyskało sławę , gdy próbowano w jego okolicy zbudować pierwsza w Polsce elektrownię jądrową. Ostatecznie jednak w 1983 roku zbudowano największą w Polsce elektrownię szczytowo-pomopową w Czymanowie, której jezioro służy jako zbiornik dolny. Dzięki pracy elektrowni woda jest o ok. 6 stopni Celsjusza cieplejsza niż w innych tego typu akwenach. Istotną informacją dla miłośników sportów wodnych jest także fakt, że głębokość akwenu ze względu na pracę elektrowni może być różna.
Jezioro dzięki przejrzystej i długiej linii brzegowej sprzyja uprawianiu sportów wodnych- motorowodnych (wypożyczalnia w Nadolu oferuje motorówki, kajaki i łodzie). Silne wiatry zaś i położenie jeziora tworzą dobre warunki do uprawiania windsurfingu czy kitesurfingu (szkółki windsurfingowa w Lubkowie). Miłośnicy przyrody mogą wybrać się na spływ kajakowy od jeziora rzeką Piaśnica do ujścia rzeki w Dębkach.
Wędkarzy zainteresuje na pewno wiadomość, że w jeziorze wyławia się największe okazy szczupaków.
Istnieje możliwość zwiedzania dawnego placu budowy elektrowni atomowej w Żarnowcu. Szczegółowych informacji udzielą pracownicy recepcji hotelu w Krokowej.