Wśród zabytków muzeum najcenniejszą grupę stanowią zabytki piśmiennictwa kaszubsko-pomorskiego, które przedstawiają bogactwo wiedzy o regionalnej kulturze. Są to m.in.: rękopisy, unikatowe dokumenty związane z Wejherowem i okolicą, akta notarialne z lat 1779-1785 rodziny Przebendowskich, druki gdańskie.
Nie tylko dla miłośników botaniki ciekawym jest pierwsze w Polsce dzieło botaniczne, ilustrowany zielnik autorstwa profesora Szymona Syreniusa pochodzące z 1613 roku. W Dziale Literatury i Prasy obejrzeć można oryginalne zabytki piśmiennictwa kaszubskiego z XIX i XX wieku, a w Dziale Sztuki i Pamiątek po Pisarzach zapoznać się z pamiątkami m.in. po Franciszku Fenikowskim – pisarzu, publicyście związanym z Gdańskiem, Kaszubami i Pomorzem.
W bogatych zbiorach muzeum prezentowane są jeszcze m.in.: materiały drukowane i rękopiśmienne oraz instrumenty muzyczne. Zwiedzający mogą nie tylko obejrzeć instrumenty Kaszub jak, np. bazuna, burczybas, ale mają także okazję spróbować swoich sił na wybranym instrumencie.
Szczegółowych informacji dotyczących zwiedzania Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie udzielą pracownicy recepcji hotelu w Krokowej.